Co zabrać na zieloną szkołę? Podstawowa checklista

Zielone szkoły to świetny sposób na zerwanie ze szkolną rutyną, integrację klasową i stworzenie młodym ludziom warunków do choć chwilowego odpoczynku od nauki. Uczniowie bardzo chętnie biorą udział w takich wyjazdach, a już szczególnie wtedy, gdy są one organizowane w jakichś atrakcyjnych turystycznie miejscach. Jednym z najpopularniejszych w Polsce ośrodków specjalizujących się w przyjmowaniu zielonych szkół jest OW Relaks Międzybrodzie w Międzybrodziu Żywieckim.

W kolejnym artykule poradnikowym podpowiadamy, co zabrać na zieloną szkołę. Oto gotowa checklista rzeczy, jakie każdy uczeń powinien spakować do torby, walizki czy plecaka.

W co się spakować?

Na początek mała wskazówka dla rodziców, którzy zastanawiają się, czy lepiej spakować dziecko w walizkę, czy może jednak w plecak. Tutaj wszystko zależy od kilku czynników:

 • Środka transportu– czy dziecko jedzie na zieloną szkołę pociągiem, czy może komfortowym autokarem?
 • Długości pobytu– czy jest to tylko kilkudniowa wycieczka, czy może blisko tygodniowy pobyt?
 • Charakteru wyjazdu– inaczej pakujemy się na zieloną szkołę, w której programie jest uprawianie sportu, trekking po górach czy intensywne zwiedzanie, inaczej na tę typową stacjonarną, mającą charakter integracyjny.

Z doświadczenia wiemy, że najwygodniejszy jest pojemny plecak. Walizka nie zawsze się sprawdza, ponieważ młodzi ludzie miewają problemy z przenoszeniem ciężkiego bagażu, a nie wszędzie da się swobodnie ciągnąć czy prowadzić walizkę na kółkach.

Stąd radzimy, aby dla wygody dziecka postawić na plecak, ewentualnie na miękką torbę, którą uczeń może narzucić na ramię.

Jakie ubrania spakować?

Zestaw ubrań jest uzależniony od tego, czy dziecko ma chodzić po górach, czy będzie korzystać z basenów, kąpać się w morzu czy w jeziorze, jeździć na nartach etc. Duży wpływ na ostateczne wyposażenie plecaka ma również pora roku i spodziewane warunki pogodowe w danym regionie kraju.

Zwyczajowo dziecko powinno zabrać ze sobą:

 • Zapas bielizny;
 • Co najmniej dwie pary spodni;
 • Jedną parę spodni dresowych;
 • Co najmniej jedną ciepłą bluzę;
 • Klapki basenowe;
 • Dwie pary butów (lub więcej, jeśli jedną z nich są buty trekkingowe/górskie);
 • Ręcznik kąpielowy;
 • Kurtkę przeciwdeszczową;
 • Nakrycie głowy;
 • Piżamę;

Podczas zielonych szkół bardzo często organizuje się dyskoteki dla młodzieży. Jeśli taka impreza jest przewidziana, to dziecko powinno zabrać ze sobą adekwatne ubrania – pozwólmy mu się trochę „wystroić” i np. spakować sukienkę czy dopasowaną koszulę.

Kosmetyki, przybory higieniczne

Oczywiście starsze dziecko będzie w stanie zadbać o to wszystko we własnym zakresie. Warto natomiast skontrolować, czy pociecha spakowała do kosmetyczki szczoteczkę do zębów (jeśli jest to szczoteczka elektryczna, to trzeba pamiętać o ładowarce), pastę, podstawowe przybory higieniczne, płyn do soczewek/chusteczki do okularów itd.

Przydatne akcesoria

Zielone szkoły to zazwyczaj bardzo aktywne wyjazdy, podczas których młodzi ludzie dużo czasu spędzają na świeżym powietrzu. Jeśli dziecko wybiera się na zieloną szkołę do OW Relaks Międzybrodzie, to z całą pewnością pojawi się pomysł zwiedzania okolicy, a może nawet urządzenia grupie trekkingu po okolicznych szlakach Beskidu Małego.

Z myślą o aktywnym spędzaniu czasu warto, aby dziecko spakowało:

 • Latarkę – najlepiej typu czołówka;
 • Bidon;
 • Lornetkę;
 • Notes i długopis;
 • Kompas, jeśli w programie przewiduje się elementy survivalowe;

Dokumenty i pieniądze

Nie zapominamy również o zaopatrzeniu dziecka w trochę pieniędzy, które mogą się przydać czy to na zakup biletów wstępu do muzeów, parków rozrywki etc., czy na zakup pamiątek. Nie przesadzajmy z kwotą – organizator wyjazdu na pewno poda wymaganą wysokość „kieszonkowego”, zwykle na 3-5 dniowy pobyt wystarczy około 150-200 zł.

Dziecko musi oczywiście zabrać ze sobą legitymację szkolną, która jest podstawą do uzyskania zniżki na zakup biletów wstępu.

Co z telefonem?

Jeśli dziecko ma już własny telefon, to oczywiście trudno sobie wyobrazić, aby nie chciało go ze sobą zabrać. Uspokajamy: dobrze zorganizowana zielona szkoła, zwłaszcza odbywająca się w naszym ośrodku, nie pozostawia zbyt wiele czasu na ślęczenie w smartfonie. Dziecko będzie mieć tak duży wybór atrakcyjnych aktywności, że z telefonu skorzysta głównie wtedy, gdy zechce zadzwonić do rodziców.

Rada

Pozwalając dziecku na zabranie telefonu nie zapominajmy o ładowarce.

Tak wygląda podstawowa lista rzeczy do zabrania na zieloną szkołę. Ostateczne wyposażenie plecaka czy walizki może się oczywiście różnić w zależności od tego, gdzie i na jak długo wyjeżdża dziecko. Najważniejsze jest, aby dopasować zestaw ubrań do przewidywanych warunków pogodowych i nie zapomnieć o przyborach kosmetycznych. Reszta to tylko dodatki.