Międzybrodzie Bialskie – co warto zobaczyć?

Międzybrodzie Bialskie to niewielka wieś położona nad brzegiem Jeziora Międzybrodzkiego. Wspominamy o niej w naszym artykule, ponieważ wiele osób natrafia na tę nazwę poszukując informacji o atrakcjach regionu – dotyczy to również organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży, którzy decydują się na pobyty w Ośrodku Wypoczynkowym Relaks Międzybrodzie. Nasz ośrodek mieści się w Międzybrodziu Żywieckim, natomiast na tyle blisko Międzybrodzia Bialskiego (niecałe 5 kilometrów), że lista miejsc godnych odwiedzenia jest wspólna.

Zapraszamy do lektury kolejnego artykułu, w którym podpowiadamy, co warto zobaczyć w okolicy Międzybrodzia Bialskiego i Międzybrodzia Żywieckiego.

Kościół p.w. św. Marii Magdaleny

Choć Międzybrodzie Bialskie jest małą wsią, to także ma swój zabytek – i to ogólnopolskiej klasy. Mowa o kościele p.w. św. Marii Magdaleny, czyli świątyni wybudowanej w 1862 roku w stylu neoromańskim. To punkt obowiązkowy dla fanów architektury sakralnej.

Żywiec

W poszukiwaniu zabytków i innych atrakcji turystycznych warto wybrać się do nieodległego Żywca, który w całej Polsce słynie oczywiście z browaru. W mieście działa Muzeum Browaru w Żywcu i bez wątpienia jest to miejsce godne odwiedzenia. Fascynująca wystawa przybliża historię browarnictwa, a trzeba wiedzieć, że piwo warzono w Żywcu już w średniowieczu.

Inne atrakcje Żywca, którym warto poświęcić trochę czasu w trakcie wycieczki z Międzybrodzia Bialskiego czy Międzybrodzia Żywieckiego, to:

  • Kościół katedralny z XV wieku;
  • Nowy Zamek – Pałac Habsburgów;
  • Stary Zamek z XVI wieku;
  • Park Zamkowy;

Węgierska Górka

Ta miejscowość kojarzy się przede wszystkim z przepięknymi widokami i wręcz alpejskim klimatem, natomiast warto podkreślić, że oferuje równie nieprzeciętne walory turystyczne i historyczne. Z Międzybrodzia Bialskiego czy Międzybrodzia Żywieckiego do Węgierskiej Górki jest około 25-27 kilometrów, a więc nadal jest to dystans, który nie przeraża, dlatego mając trochę czasu warto wybrać się do tej miejscowości.

Młodych ludzi, którzy przyjadą np. na wycieczkę szkolną czy zieloną szkołę do OW Relaks Międzybrodzie, z pewnością zainteresują forty z czasów II Wojny Światowej, które stanowią prawdopodobnie najważniejszą atrakcję Węgierskiej Górki.

Ciekawostką jest fakt, że ta miejscowość bywa nazywana „Westerplatte Południa” – ma to związek z wydarzeniami, do jakich doszło między 1 a 3 września 1939 roku, kiedy to około 1500 polskich żołnierzy dzielnie broniło się przed naporem niemieckiego agresora.

Będąc w Węgierskiej Górce na pewno warto się przespacerować bulwarami nad Sołą, których nowoczesna architektura jest jednym z symboli dynamicznego rozwoju tej miejscowości – głównie dzięki turystyce.

Góra Żar

To najbardziej znany szczyt górujący nad Jeziorem Międzybrodzkim. Góra Żar stanowi wielką atrakcję turystyczną zarówno w sezonie zimowym, jak i letnim. Ze szczytu góry (w którego zdobyciu pomaga kolej terenowo-szynowa) roztacza się przepiękna panorama. Warto również wspomnieć o czynnym przez cały rok sztucznym torze saneczkowym.

Jezioro Międzybrodzkie

To wokół tego jeziora toczy się życie całego regionu. Jezioro Międzybrodzkie jest pięknym akwenem sprzyjającym uprawianiu sportów wodnych, kąpielom czy wypoczynkowi na plaży. Szczególnie dużą popularnością cieszy się żeglowanie po jeziorze oraz pływanie kajakami.

Chcąc maksymalnie wykorzystać potencjał Jeziora Międzybrodzkiego i nacieszyć się przepięknymi widokami, warto zatrzymać się w OW Relaks Międzybrodzie – nasz ośrodek jest położony nad samym brzegiem tego akwenu.

Atrakcje dla narciarzy

Rejon Jeziora Międzybrodzkiego to fantastyczne miejsce na szkolne wypady narciarskie czy kolonie i obozy połączone z nauką jazdy na nartach/snowboardzie. W okolicy nie brakuje wyciągów i całych stacji narciarskich, by wymienić tylko te w pobliskim Szczyrku.

Warto również zaznaczyć, że własnym wyciągiem narciarskim dysponuje OW Relaks Międzybrodzie, co jest dodatkowym argumentem przemawiającym za organizowaniem zimowych wyjazdów dla dzieci i młodzieży właśnie w naszym ośrodku.