Ile trwa wyjazd na zieloną szkołę? Podpowiadamy

Planujesz zorganizować zieloną szkołę dla uczniów swojej klasy czy placówki oświatowej, a nie masz w tym żadnego doświadczenia? Spokojnie, to wcale nie jest takie trudne i nie musi przysparzać Ci stresu. Organizacja wyjazdów szkolnych wymaga jedynie dobrego, metodycznego przygotowania, w tym wybrania kierunku oraz ośrodka, w którym młodzi ludzie spędzą tych kilka dni. Właśnie: ile trwa wyjazd na zieloną szkołę? Czy obowiązują tutaj jakieś sztywne reguły? Wszystko to wyjaśniamy w naszym poradniku.

Czym właściwie jest zielona szkoła?

Zielona szkoła to termin, który odnosi się do szkolnych wyjazdów edukacyjnych. Nazwa oczywiście nie jest przypadkowa i ma związek z tym, że takie wyjazdy najczęściej organizuje się na łono natury, w miejsca atrakcyjne przyrodniczo.

Wielu dzisiejszych rodziców może pamiętać zielone szkoły z własnego dzieciństwa. W ostatnich latach wydawało się, że takie wyjazdy są już reliktem zamierzchłej przeszłości, natomiast obecnie dyrektorzy i nauczyciele chętnie wracają do tego trendu, chcąc w ten sposób uatrakcyjnić uczniom rok szkolny i stworzyć im warunki do aktywnego wypoczynku oraz integracji w grupie.

Ciekawostka

Zielone szkoły organizuje się głównie w okresie wiosny, wczesnego lata oraz wczesnej jesieni. Z kolei wyjazdy zimowe określa się mianem „białych szkół”.

Standardowy czas trwania zielonej szkoły

Trudno udzielić konkretnej odpowiedzi na pytanie, ile trwa wyjazd na zieloną szkołę. Wiele zależy tutaj od charakteru takiego wyjazdu oraz jego celu. Standardowo przyjmuje się, że zielona szkoła trwa od 2 do 5 dni, choć zdarzają się również nieco dłuższe imprezy – szczególnie w okresie wakacyjnym, kiedy to wiele szkół także proponuje swoim uczniom tego typu wyjazdy.

Jeśli natomiast zielona szkoła została zaplanowana w trakcie roku szkolnego, to aby nie zaburzać harmonogramu nauki wyjazdy z reguły trwają właśnie maksymalnie kilka dni. Szkoły najchętniej wybierają tutaj takie terminy, kiedy uczniowie i tak mają większy luz, np. w okresie egzaminów, przed majówką, po wystawieniu ocen półrocznych czy rocznych itd.

W której klasie jedzie się na zieloną szkołę?

Tutaj także nie ma żadnego odgórnie przyjętego schematu. Na zielone szkoły jeżdżą i uczniowie klas 1-3, i szkół ponadpodstawowych. W młodszych klasach jest to super okazja do tego, aby nauczyć dzieci samodzielności i stworzyć im warunki do pierwszego wyjazdu bez rodziców.

Z kolei w starszych klasach zielone szkoły mają na celu głównie integrację uczniów oraz danie im okazji do złapania oddechu po trudach wytężonej nauki.

Na co zwrócić szczególną uwagę przy wyborze miejsca na zieloną szkołę?

Najważniejsze jest to, aby obrać kierunek mający duże walory przyrodnicze, dzięki czemu młodzież będzie mogła spędzać dużo czasu na powietrzu, poznać piękno własnego kraju, a także – co dziś jest szczególnie ważne –„odkleić” się od elektroniki użytkowej.

Pod względem atrakcyjności turystycznej na szczególne wyróżnienie zasługuje Międzybrodzie Żywieckie, które w dodatku jest nieoczywistym kierunkiem szkolnego wyjazdu. Ta przepiękna miejscowość, położona nad brzegiem Jeziora Międzybrodzkiego, oferuje bliskość przyrody, mnóstwo szlaków pieszych i rowerowych, łatwy dojazd do ważnych historycznie miejsc, a także szerokie możliwości aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu.

Atrakcjom Międzybrodzia Bialskiego i Żywieckiego bliżej przyglądamy się w osobnym artykule poradnikowym na naszej stronie.

Zapraszamy do OW Relaks Międzybrodzie

OW Relaks Międzybrodzie to jeden z najlepiej ocenianych ośrodków na zieloną szkołę. Mamy wieloletnie doświadczenie w organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży, gwarantując bardzo wysoki standard pobytu i dostęp do wielu atrakcji.

Naszym głównym atutem jest fantastyczne położenie nad brzegiem Jeziora Międzybrodzkiego oraz u podnóża Góry Żar. Zaznaczmy przy tym, że jesteśmy jednym z nielicznych ośrodków kolonijnych z basenem, co stanowi olbrzymi atut w przypadku planowania wyjazdu w okresie letnim czy późnowiosennym.

Więcej o tym, dlaczego OW Relaks Międzybrodzie jest tak chętnie wybieranym ośrodkiem na wycieczki dla szkół i zielone szkoły, przeczytasz w osobnym artykule na naszej stronie internetowej.