Czego uczą wycieczki szkolne?

Wycieczka szkolna kojarzy się przede wszystkim z odpoczynkiem od nauki i kilkudniową labą, którą można spędzić w gronie klasowym. Nie zapominajmy natomiast, że takie wyjazdy mogą mieć – a wręcz powinny – także charakter edukacyjny i integracyjny. Dobrze zorganizowana wycieczka szkolna stwarza idealne warunki do tego, aby młodzi ludzie zacieśnili wzajemne relacje, co będzie mieć też pozytywny wpływ na atmosferę w klasie, minimalizując przy tym ryzyko konfliktów. W naszym artykule wyjaśniamy, czego tak naprawdę uczą wycieczki szkolne. Są to jednocześnie główne powody, dla których warto zorganizować taki wyjazd dla uczniów.

Samodzielność

Podstawową umiejętnością, jaką mogą nabyć młodzi ludzie podczas wycieczki szkolnej, jest dbanie o siebie i własne potrzeby. Podczas takiego wyjazdu, często pierwszego w życiu bez rodziców, uczniowie muszą samodzielnie się spakować, ścielić łóżko, gospodarować kieszonkowym, dbać o higienę etc. Pod tym względem walory wycieczki szkolnej są naprawdę trudne do przecenienia.

Funkcjonowanie w grupie

Dużą wartością wycieczek szkolnych, szczególnie tych organizowanych w pierwszych klasach szkoły podstawowej, jest to, że dzieci muszą podczas takich wyjazdów radzić sobie w grupie, współpracować ze sobą czy po prostu się dogadywać. Zwykle plan wycieczki układa się tak, aby prowokować sytuacje wymagające współpracy – na przykład podczas gier i zabaw. Dzięki temu młodzież lepiej się poznaje, integruje, przełamuje strach przed nawiązywaniem kontaktów z nowymi dla siebie osobami oraz nabiera bezcennych kompetencji funkcjonowania w grupie.

Nauczyciele nie są tacy źli

Większość uczniów wychodzi z założenia, że nauczyciel istnieje tylko po to, aby uprzykrzać życie młodzieży. Wycieczki szkolne są dobrą okazją do poprawienia relacji nauczycieli z uczniami. Ci pierwsi mogą pokazać się z zupełnie innej, „ludzkiej” i bardziej prywatnej strony, na przykład uczestnicząc w zawodach sportowych, zabierając uczniów na trekking po górach, wycieczkę rowerową etc.

Jest to bardzo cenny walor wycieczek szkolnych, ponieważ dobre relacje uczniów z nauczycielami, zwłaszcza wychowawcami, mają bezpośredni wpływ na atmosferę w szkole oraz na zaangażowanie młodych ludzi w naukę i tempo przyswajania wiedzy.

Znajomość walorów turystycznych Polski

Wycieczki szkolne mogą nauczyć młodych ludzi, że Polska jest pięknym krajem, który zdecydowanie warto zwiedzać czy to podczas rodzinnych wakacji, czy przedłużonych weekendów. Warunkiem jest oczywiście zabranie uczniów w region, który zachwyca walorami turystycznymi i przyrodniczymi.

Nasza propozycja? Warto postawić na wycieczkę do Międzybrodzia Żywieckiego, czyli nad Jezioro Międzybrodzkie, tuż obok Żywca. O tym, co zobaczyć w Międzybrodziu Bialskim i Żywieckim (sąsiadujących ze sobą miejscowościach) piszemy w osobnym artykule.

Na wycieczkę szkolną zapraszamy do OW Relaks Międzybrodzie

OW Relaks Międzybrodzie to jeden z najlepiej ocenianych ośrodków kolonijnych w Polsce. Mamy kilkunastoletnie doświadczenie w organizacji wypoczynku dzieci i młodzieży, specjalizując się w goszczeniu grup kolonijnych, zielonych szkół, jak i wycieczek szkolnych.

Jeśli szukasz sprawdzonego miejsca, w którym można zorganizować udaną wycieczkę klasową, to zapraszamy do skorzystania z oferty OW Relaks Międzybrodzie. Nasz ośrodek zapewnia wysoki standard pobytu (klasy hotelowej), dostęp do licznych atrakcji, w tym basenów, wyróżniając się również bajecznym położeniem nad brzegiem Jeziora Międzybrodzkiego i u podnóża Góry Żar.

Więcej o tym, dlaczego OW Relaks Międzybrodzie cieszy się opinią jednego z najlepszych ośrodków wczasowych na obóz i kolonie, a także wyjazdy szkolne, przeczytasz w osobnym artykule na naszej stronie.

Zajrzyj też do innych artykułów poradnikowych, z których dowiesz się m.in., co zabrać na zieloną szkołę (ważne zwłaszcza dla rodziców młodszych uczniów, którzy jeszcze samodzielnie nie pakują się na takie wyjazdy) oraz dlaczego przy wyborze miejsca na zieloną szkołę czy wycieczkę szkolną warto postawić na ośrodek kolonijny z basenem.